تمامی مطالب مطابق قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.درصورت مغایرت از گزارش پست استفاده کنید.

جستجو

شیوه خبریابی سازمانهای جاسوسی

   

   

   

   

  1 جاسوسی فنی و تکنیکی:

  تسلط حکومتها و نظامهای سیاسی بر مجامع علمی و تحقیقی و بکارگیری آنها در راستای اهداف سیاسی علم واندیشه رااز پایگاه انسانی خویش خارج ساخت و در راه نابودی جوامع بشری بکار گمارد.ازاین روی علم و تحقیق وسیله ای در جهت برآوردن نیازها و خواسته های شیطانی حکومتها گردید. سلاحهای پیچیده و مرگبار در یک رقابت ناسالم از کنترل انسان خارج شد و ماشین صنایع نظامی دنیا را به انبار سلاحهای کشنده تبدیل ساخت.

   

  این وضع تلاش برای شناسائی توان قدرتهای رقیب را در پی آورد و بکارگیری علم و تکنیک را در راه شناسائی کمیت و کیفیت سلاحهای رقیب الزامی ساخت و مجامع علمی و فنی را بکار طرح و ساخت وسائل پیچیده و ظریف جاسوسی گمارد.

   

  آیزنهاور در توجیه جاسوسی آمریکا بر فراز خاک شوروی توسط هواپیماهای[ یو]2 - پس از سقوط یک فرونداز آن در خاک شوروی - چنین گفت:

   

  [ملتی مانند آمریکا که امروزاز هر جهت امنیت عمومی اش مورد تهدید واقع شده است بخود حق می دهد که برای حفظ امنیت ملی بهر وسیله ای که صلاح می داند متوسل شود زیرا عملیات جاسوسی برای حمایت از ملت و جلوگیر شدن در عصری که نیروهای مسلح جای خود را به موشک و بمب اتمی داده کاملا ضروری است 1].

   

  حفظ امنیتی که آیزنهاور از آن سخن به میان می آورد فزون بر جاسوسی های فضائی و دریائی و نصب استراق سمع در سفارتخانه ها و مراکز وابسته به کشورها تلاش برای بدست آوردن اطلاعاتی در کشورهای همجوار رقبا را نیز در پی داشت و موجب پیدایش کوششهای سیاسی و نظامی برای تشکیل نظام اقماری و بلوک بندیها شد.ازاین رو شوروی پای خود را به آمریکای مرکزی و دریاچه کارائیب باز کرد و آمریکا را به کشیدن حصارایمنی واطلاعاتی بدور رقیب واداشت. به کشورهای اروپائی و کشورهای همجوار شوروی نظیر ترکیه ایران افغانستان کره ژاپن و مناطق نزدیک به آمریکا و حوزه کارائیب موقعیت استراتژیک بخشید و هر دو رقیب را در راه بدست آوردن پایگاه اطلاعاتی در نزدیکترین نقطه به قلمرو طرف مقابل تشویق و ترغیب نمود

   

  در یکی ازاسناد لانه جاسوسی در خصوص نقش ایران در سیاست آمریکا چنین آمده است:

   

  ما محل مناسب دیگری نداریم که بتوانیم از خاک آن این استفاده ها را که در خاک ایران می بردیم داشته باشیم. نقطه عملیات دستگاههای اطلاعاتی آمریکا درایران گزارش قاطعی درباره عملیات نظامی شوروی به خصوص در زمینه پیشرفت موشکی و در مورد همبستگی شوروی با پیمان سالت دراختیار ما قرار داده. .. بعلاوه حق فرود آمدن از لحاظ تحت نظر داشتن دریای عمان و مرزهای شوروی برای ما اهمیت خاص داشته است. 2

   

  بکارگیری علم و تکنیک در جاسوسی موجب پیدایش دستگاههای بسیار ظریف و دقیقی در جاسوسی شده است که از آن جمله است: هواپیماهای جاسوسی فوق العاده پیچیده ماهواره های نظارت موشکی ناوها و ایستگاههای شناورالکترونیکی جاسوسی پایگاههای اطلاعاتی مستقر در کشورهای تحت نفوذ رادارهای ثبت علائم دستگاههای الکترونیکی رمزساز و رمزخوان میکرفن های ظریف و خاموش دستگاههای ضبط صوت قابل جاسازی دوربینهای عکس برداری کوچک واستتارپذیر دستگاههای کنترل مکالمات دستگاههای شستشوی مغزی دستگاههای دورغ سنج و دهها وسائل فنی و مغزهای الکترونیکی دیگر که توضیح هر کدام از آنهااز حوصله این مقاله خارج است.

   

  یکی از منابع پراهمیت خبریابی سازمانهای جاسوسی منابع آشکاراست و شبکه های مزبور قسمتی از وقت خود را صرف جمع آوری و تحلیل اطلاعات منابع یاد شده می کنند واهمیت خاصی به بیانیه های دولتی مصوبات پارلمانها بیلان کارها آمار منتشره محتوای سمینارها و کنفرانسها سخنرانیهای رسمی و غیر رسمی گفتگوهای مدیران جامعه تصمیمات احزاب گروهها واشخاص با نفوذ قطع نامه ها و بیانیه های مجامع بنی المللی گفتگو باافراد معمولی وامثال آن می دهند و با تحلیل و بررسی آنها به مسائل ظریفی در سیاست یک کشور پی می برند و موارد آسیب پذیری دولتی را شناسائی می کنند.

   

  یکی ازافسران عملیاتی سازمان سیا در خاطراتش می نویسد:

   

  [جالب است که بدانیم بیش از هشتاد درصداطلاعاتی که وارد گزارشات تصفیه شده می شود از منابع آشکاری از قبیل مجلات علمی و فنی و نطقهای سیاسی و سایر مدارک عمومی است] 3.

   

  روش فوق بطور کامل درسفارتخانه آمریکا درایران - قبل و بعدازانقلاب - بمورداجرا گذاشته می شد واخبار و گزارشات روزانه توسط هیئتی مخصوص مورد مطالعه قرار می گرفت. در سندی که بیانگر شرح وظائف مستشاران سیاسی است چنین آمده است:

   

  در مورد تحولات خبری در زمینه رادیو - تلویزیون و در مطبوعات شما بایستی به فعالیتهائی که در حال حاضر داریدادامه دهید اما آنها را بشرح ذیل تکمیل کنید: علاوه بر روزنامه های کیهان اطلاعات آیندگان و رستاخیر شما همچنین بایستی مرتب روزنامه پیغام امروز را هم نگاه کنید مجله هفتگی خواندنیها هم بایستی به لیست مطالعاتی شمااضافه شود... شما همچنین بایستی بدنیال امکان آبونه شدن روزنامه دولتی ایران - روزنامه شاهنشاهی - که شامل متن قانونهای جدید قراردادها - موافقت نامه ها و دیگر بیانیه های رسمی است باشید... در خلال ساعات کار روز هماهنگی خوب خود را در مورد اخباری که در طی روز پخش می شود حفظ کنید تا ما بتوانیم قبل از داستان روزنامه ها در مورد مفید حوادث و وقایع جاری از وقایع مطلع شویم. خواهد بود که شما در بعداز ظهرها و تعطیلات آخر هفته برای تکمیل کردن منابع دیگراطلاعاتیتان به اخبار و وقایع مهمی که از رادیو - تلویزیون پخش می شود دقت کنید 4.

   

  سفارتخانه های کشورهای جاسوس پیشه در تعقیب هدف فوق گاهی دست به تشکیل مجالس و محافل ادبی علمی و سیاسی و نیز مهمانیها و شب نشینیها می زدند. تا با گردآوری صاحب نظران و آگاهان از جریان امور بتواننداطلاعات لازم رااز بخشهای مختلف کشور بدست آورند و در کنار آن افرادی را جهت جاسوسی استخدام کنند. فیلیپ اگی در خاطراتش می نویسد:

   

  [در بیشتر کشورها دیپلمات های خارجی باشگاهی دارند که در برنامه آن ناهارهای ماهیانه شام ها و برنامه های گردشی وجود دارد. مامورین وزارت خارج وافسران سیا باپوشش وزارت خارجه عضواین باشگاه ها هستند] 5.

   

  در کتاب اسناد خانه سدان سندی وجود دارد که حاکی از ریشه دار بودن سیاست فوق است:

   

  [ در یکی ازاوراق صورتهائی بترتیب زیر: مخارج شام مخارج ناهار و مخارج شب نشینی جلب توجه می کند که در مقابل بعضی از آنها اسامی عده ای از وکلاء مجلس و روزنامه نویسان هم ثبت شده است] 6.

   

  سفیر و جاسوس آمریکا در سندی که از وی باقی مانده است خاطر نشان می سازد که تشکیل مهمانیها و شب نشینی ها و نیز محافل ادبی از کارهای معمول عده ای از سفارتخانه هااست واز چند کشور نام می برد که از آن جمله آلمان غربی است که با تشکیل شب شعری بیاد گونه شاعر آلمانی عده ای را گرد آورده بود. یکی ازاین محفل روندگان درباره آن می نویسد:

   

  بگذریم ازاین نکته که تعداد محدود واندکی هم که گرد می آمدند کمتر برای شعر شنیدن به انستیتو می رفتند که هر یک در آنجا کار خاصی داشت. 7

   

  افزون براینها شبکه های مزبور با جمع آوری اطلاعات ازافراد معمولی نیز می پرداختند افرادی که حکم جاسوس را نداشتند لکن درارتباط با مردم دارای اطلاعاتی مفید بودند واین یکی از راههای معمول گردآوری اخباراز منابع آشکار در سیاست شبکه های صید خبر بود.

   

  آلن دالس اولین رئیس سازمان سیا در خاطراتش می نویسد:

   

  در روزگار صلح می توانداطلاعات را آشکارااز منابع سیاسی و کنسولی و وابسته های نظامی بدست آورد که البته این وظیفه معمولی آنهاست. همچنین می توان اطلاعات رااز مطبوعات رادیو هزاران آمریکائی کارخانه دار یا بازرگان و ماننداینان که در خارج زندگی می کنند و بطور طبیعی با مردم آن کشورها در تماس روزانه و پیوسته هستند واز آنچه در کشور می گذرد آگاهند کسب کرد تجزیه و تحلیل دقیق اطلاعاتی که بااین روش ها بدست آمده است هشتاد درصداطلاعات لازم برای تعیین سیاست ملی ما را فراهم می کند.

   

  ماموراطلاعات ملی برای خاورمیانه زیر عنوان توصیه افزایش پوشش گزارشی سفارش می کند که:

   

  دانشجویان مبادله ای معلمین مبلغین مذهبی و غیره که برای مدتی در ایران زندگی می کنند بایستی که بطور متناوب بر یک اساس برگزیده درباره اطلاعاتی که از طریق فعالیتهای عادیشان کسب می کنند مورد سئوال و پرسش قرار گیرند. 9

   

  و در قسمت دیگری ازاین سند می گوید:[ هزاران آمریکائی غیر رسمی بطور قانونی درایران هستند که نشان دهنده یک ذخیره پنهانی مهم اطلاعاتی هستند ولی هیئت نمایندگی فاقد پرسنل برای بعهده گرفتن یک تلاش سیستماتیک برای بهره برداری ازاین دارائی هاست].

   

  ازاینرو باید دست اندرکاران اداره جامعه از سطوح پائین تا بالا دقت لازم را در گفتار رفتار و نوشتار خود معمول دارند واز گشودن سفره دل خویش در هر محفلی بپرهیزند. و شهروندان معمولی نیز در تماس با بیگانگان احتیاط لازم را بنماید و هیچ گاه اتباع کشورهای دیگر را محرم راز ندانند. و ضربات سنگین و غیرقابل جبرانیکه در طول تاریخ از ناحیه افشاءاسرار بر جامعه اسلامی وارد شده است در نظر بگیرند و کیاست لازم را در زندگی داشته باشند.

   

  3- نفوذ در حکومتها و بکارگیری جاسوس:

  جاسوسی رسمی جاسوسی محرمانه است که با جایگزینی مزدوران در موقعیتهای مناسب اعمال می شود و دارای روشهای ویژه ای است که ما پس از بحث شیوه استخدام جاسوس بدان می پردازیم زیرا کاوش شیوه استخدام جاسوس حکم پایه ای برای مبحث فوق دارد.

   

  استخدام جاسوس

  استخدام جاسوس از ظرافت خاصی برخورداراست و بی دقتی لازم دراین امر موجب افشا شدن نقشه ها و طرحهای جاسوسی می شود و رسوائی و بی اعتباری سازمان مربوطه را در پی می آورد. واضافه بر آن ممکن است شخص مورد نظر با هدفهای اطلاعاتی از طرف سازمانهای رقیب در تلاش ورود به سازمان مذکور باشد.

   

  ازاینرو سازمانهای جاسوسی افزون بر آزمایش فرد مورد نظر ارزیابیهای لازم به روحیات و نقاط ضعف وی نیز توجه کامل می نمایند. و مراحل مختلف زندگی فکر واندیشه وابستگیهای وی را مورد مطالعه قرار

   

  می دهند. براین اساس سازمانهای مزبور شیوه هائی دراستخدام جاسوس بکار می گیرند و به مسائلی توجه می کنند که پاره ای از آنها را دراینجا می آوریم.

   

  الف -القاء وحدت ایدئولوژی

  ایمان به یک ایدئولوژی مشترک بین فرد مورد نظر و سازمان مربوطه مطمئن ترین راه استخدام وی است زیرا چنین شخصی بااین اندیشه خود را ملزم به یاری رساندن شبکه مزبور می داند. و باایمان و تعهد لازم دست بکار می شود.

   

  براین اساس است که سازمانهای جاسوسی دست به القاء وحدت ایدئولوژی می زنند و تلاش فراوانی برای گسترش اندیشه های جهان وطنی و بعضا نژادگرایانه می کنند.

   

  موضوع وحدت ایدئولوژی انگیزه ای شده است تا صهیونیسم بیشترین جاسوسان خود رااز بین یهودیان [ 12 کا گ ب] از میان کمونیستها 13انتلجنت سرویس انگلستان و سیا از بین فراماسونری ها 14 بهائیان و تحصیل کردگان غرب زده 15 برگزیند. اندیشه جهان وطنی در بین کمونیستها و فراماسون ها و تحصیل کردگان غرب زده و فکر نژاد پرستانه در میان یهودیان زمینه سازاینگونه استخدام هااست. ازاینرو باید با چنین اندیشه ها برخورداصولی بشود واز گسترش آن در جوامع اسلامی جلوگیری بعمل آید.

   

  ب -پرورش دراز مدت:

  پرورش دراز مدت از راه تشکیل مراکز فرهنگی در درون کشورها یا قبول دانشجو در کشوری که شبکه های مزبور قرار دارند اعمال می شود.

   

  دراین نوع مراکز با مطالعه دقیق بر روی روانشناسی رفتاری فرد مورد نظر والقاءاندیشه های لازم وی را درضمن سنجیدن می پرورانند و در موقع مناسب به استخدام در می آورند.

   

  با مطالعه بیوگرافی جاسوسان افشا شده بخوبی در می یابیم که جاسوسان شوروی قسمتی از مراحل آموزشی خویش را در آن کشور گذرانیده اند و جاسوسان آمریکا انگلستان فرانسه واسرائیل در کشورهای مزبور مراحل تربیتی و آموزشی خود را بپایان برده اند. در اینجا برای روشن شدن گفته بالا دو پاراگراف از یک سند لانه جاسوسی را می آوریم:

   

  کوشش قابل ملاحظه ای باید بعمل آید تا جوانان ایرانی تنها به موسسه هایی درایالات متحده بروند که می توانند به دانشجویان بیگانه تعلیم و تربیت خوبی بدهند. 16 و در قسمت تهیه برنامه برای گروههای[ هدف ویژه] از جمله روشنفکران در راه کشف تعدادی اندیشه عملیاتی می خوانیم:

   

  تعیین مامورین جوان اداره اطلاعات آمریکا برای تحصیل تمام وقت در دانشگاه تهران به پیروی ازالگوی آمریکای لاتین با رسالت اصلی تحت تاثیر قراردادن افکار عمومی دانشجویان در جهتی مساعد برای سیاستهای ایالات متحده 17.

   

  ازاین روی باید مسئولین مملکتی دقت کافی در خصوص همکاریهای فرهنگی و علمی با کشورهای بیگانه نمایند. و توجه داشته باشند که سازمانهای جاسوسی همکاریهای لازم رادراین بلوک بندیهای خود دارند و با تعطیل شدن سفارتخانه ای یا قطع شدن رابطه دیپلماتیک با یک کشور خطراستخدام جاسوس از بین نمی رود.

   

  ج - گسترش روابط خانوادگی:

  وجود روابطه خانوادگی بین اتباع دو کشور موجب می شود که زوجین نسبت به هر دو کشورازاحساس خوبی برخوردار گردند و خواهان موفقیت آنها باشند.این احساس علاقه زمینه را برای پذیرش اندیشه منافع مشترک آماده می کند و شبکه های اطلاعاتی را بطمع استخدام این قبیل افراد می اندازد. سازمانهای مزبور نخست اطلاعات واخبار دست دوم را از آنان می خواهند و با گذشت زمان تبدیل به جاسوس رسمی و مامور حرفه ای می کنند.

   

  ازاینرو در برقراری اینگونه روابط باید دقت کافی شود و در ارتباط اینگونه افراداحتیاط و کیاست لازم را باید بکار گرفت.

   

  د- بهره بری ازضعفها

  یکی از روشهای معمول دراستخدام مزدور دست گذاشتن روی ضعفهای فرد هدف می باشد. شبکه های مذکور با سود جوئی از ضعفهای شخص وی را باستخدام در می آورند ازاینرو سازمانهای جاسوسی توسط سفارتخانه ها و ماموران خویش بااستفاده از علوم انسانی به مطالعه روحیات افراد می پردازند وافرادی را که ضعفهائی نظیر: جاه طلبی شهرت خواهی احساس حقارت سرخوردگیهای سیاسی و مالی واجتماعی تزلزل روحی مال دوستی شهوت طلبی توطئه گری آشوب طلبی بی اعتقادی به نظام وامثال آن دارند بر می گزینند وبه پرورش واستخدام آنان می پردازند. یکی از افسران عملیاتی سازمان سیا در خاطراتش می نویسد6

   

  [ عملیات پشتیبانی ازشناختن شخصیتهای مورد نظر نیز برای کشف محرک هائی که ممکن است که آنها را وادار به قبول یا رد پیشنهاداستخدام ما کند مهم است که این محرکها قدرتها و ضعفها مسائل و مشکلات جاه طلبی ها شکستها خصومتها و آسیب پذیری این شخصیتهااست] 18.

   

  در یکی ازاسناد لانه جاسوسی در رابطه بااستخدام بنی صدر مواردی بعنوان نقاط مثبت ذکر شده است که ما را در شناختن روش استخدام سازمانهای جاسوسی کمک می کند:از قبیل: او جاه طلبی سیاسی دارد و احتمالا روزنامه اش را به این منظورایجاد کرده و یا وی[ امام] را مصون از خطا نمی داند و بعنوان یک روشنفکر حاضر نیست ازایشان اطاعت کند. یااینکه وی اعتمادی به آینده ندارد واگراحساس کند رژیم بنفع او نیست برای توطئه علیه رژیم مانعی سر راه خود نمی بیند و در صورت تبعید به خارج به کمک مااحتیاج پیدا می کند19.

   

  و در جای دیگر درباره وی می نویسد:

   

  [ به نظر می آید که از تبلیغات مقتضای مقامش در نهضت و مزایای قدرت (یعنی محافظانی که بعنوان یک عضو شورای انقلاب برایش گمارده شده اند) لذت می برد. در واقع امر به نظر می آید که او بیشتر یک دیوانسالار (بورو کرات )است تا یک انقلابی هر چنداو همواره روشنفکری ملایم طبع بوده با وجوداین حالا که در تهران جای گرفته بنظر می رسد که دارد جا می افتد.او کمی شکم آورده لباسهای کاملا اندازه سفارشی می پوشد و ساعت طلای جدیدش را که ظاهری گرانقیمت دارد برخ می کشد] 20.

   

  ازاین پراگرافها بخوبی پیداست که چرا سازمان سیا در وی طمع می کند و به استخدامش دست می یازد.

   

   

  اینها و نظائر آن روش استخدام مامور در نظامهای جاسوسی است. و نگارش تفصیلی آن زمان بسنده ای می خواهد که از گنجایش این مقاله فزون است. و فرصت پرداختن به راههای جاسوسی بخش سوم و چهارم رااز ما می گیرد ازاین روی به بحث روشهای جاسوسی بر می گردیم.

   

  سازمانهای جاسوسی پس ازاستخدام افراد مورد نیاز به آموزش و تربیت آنان می پردازند و به فنون جاسوسی آگاه می سازند.این آموزشها ممکن است در مدارس خاصی صورت بگیرد چنانکه آمریکا شوروی واسرائیل با تاسیس آموزشگاههای جاسوس به تربیت مامور دست می یازند واحتمال دارد با آموزشهای خصوصی و تعیین مسئول خاص صورت بگیرد.

   

  روش دوم بیشتر در رابطه با جاسوسان سطح پائین و جاسوسان تابع کشورهای بیگانه بمورداجرا گذاشته می شود.

   

  افرادی که در کشورهای بیگانه بکار گمارده می شوند دارای پوششهای مختلف هستند از زنهای فاسد و روسپی گرفته تا مدیران جامعه و روسای جمهور و پادشاهان.

   

  بنی صدر رئیس جمهور معزول ایران و جاسوسه ک گ ب می تواند نمونه ای برای موارد فوق باشد که اولی با تسخیر لانه جاسوسی افشا شد و دومی در سال 1358 توسط سازمان جاسوسی آلمان غربی دستگیر شد و مشخص گردید که به مدت 3 سال بعنوان روسپی با دیپلماتها و سیاستمداران رابطه برقرار می کرد واطلاعات لازم به سفارت شوروی در آلمان غربی می داد21.

   

  بنابراین نمی توان بطور دقیق پوششهای مورداستفاده جاسوسان را شمرد و مشخص کرد گرچه پوششهای معمول و همگانی نظام های جاسوسی را می توان بقرار ذیل نام برد:

   

  1-پوشش دیپلماتیک:

  سفارتخانه ها یکی از محل های مناسب جاسوسی تشخیص داده شده و پوشش دیپلماتیک بهترین پوشش جاسوسی شناخته شده است زیرا حضوراتباع کشوری بعنوان دیپلماتیک در یک کشور دیگر جنبه قانوی دارد واز آنجائیکه اساسی ترین کار دیپلماتها سیاسی است فعالیتهای سیاسی آنان موجب سوءظن مقامات کشور میزبان قرار نمی گیرد.ازاینرو سازمانهای جاسوسی پایگاه اصلی خود را در سفارتخانه های خویش قرار می دهند و عده ای مامور صید خبر را با عناوین دیپلماتیک به کشورهای مختلف جهان می فرستند.[فیلیپ آگی] در خاطراتش ضمن اینکه ایستگاهها و پایگاههای سازمان سیا را شیشه عمر عملیات سازمان می نامند چنین می نویسد:

   

  در بیشتر کشورها این ایستگاهها و پایگاهها در قسمت سیاسی سفارتخانه ها یا کنسولگری ها قرار دارند و بعضی افسران و ماموران برای مقاصد مخفی مامور دیگر بخش ها مانند تجاری و کنسولی می شوند. 22

   

  و در جای دیگر می نویسد:آشنائی با سیاستمداران محلی معمولا مشکل نیست چون افسران سیا زیر پوشش دیپلماتیک در سفارتخانه هااز طریق کوکتیل پارتی ها با پذیرائی ها باشگاهها و دیگراموری که سیاستمداران را گردهم می آورد دسترس طبیعی به هدف هایشان دارد.

   

  براین اساس بود که سفارتخانه آمریکا در تهران محل فعالیت سازمان سیا گردیده بود و از آنجا بر علیه انقلاب توطئه می شد و باافشاءاین لانه فساد مشخص شد که سفارتخانه ها غیراز فعالیتهای دیپلماتیک کارهای دیگری هم می کنند. گر چه جهانیان بخاطراخراجهای متعدد دیپلماتها به عنوان جاسوسی آگاهیهائی دراین مورد داشتنداماافشاگری دانشجویان پیرو خطامام اطلاعات آنان را گسترش داده و آگاهیهای لازم راازاین نهاد سیاسی به مردم جهان داده است.

   

  استفاده از پوشش دیپلماتیک اختصاص به سازمان سیا ندارد بلکه از روشهائی است که تمام شبکه های جاسوسی از آن بهره می گیرند. در یکی از اسناد لانه جاسوسی درباره موساد چنین آمده است:

   

  مقر موساد در خارج از منطقه عربی خاورمیانه اکثرا تحت پوششهای دیپلماتیک در داخل سفارتخانه و کنسولگریهای اسرائیل می باشد. موساد درایالت متحده اکثر پایتخت های اروپائی ترکیه ایران و مراکزاستراتژیک در آمریکای لاتین آفریقا و خاور دور پایگاههائی دارد24

   

  2- پوشش مستشاری:

  مستشاران اعم از نظامی سیاسی اقتصادی فرهنگی و غیره پوشش معمولی و رسمی برای افسران سازمانهای جاسوسی است. این نوع مستشاران بااختیاراتیکه دارند می توانند حوزه ماموریت خویش را بطور کامل زیر نظر بگیرند واطلاعات لازم را بدست آورند و با مصونیت سیاسی که در عمل از آن بهره ورند به آسانی می تواننداطلاعات بدست آمده را به سفارتخانه های خود منتقل کنند و دراختیار مقامات اطلاعاتی کشور خود قرار دهند.در یکی ازاسناد لانه جاسوسی سفیر سابق آمریکا ریچار هلمز پس از بیان اهداف آمریکا درایران که از آنجمله دسترسی به مواضع برای امکان فعالیتهای منحصر بفرد جاسوسی و مخابرات می باشد راههای رسیدن به آن اهداف را چنین بیان می کند:

   

  [ این اهداف نیاز به تعداد معتنابهی کارمند دارد.اینک تهران بزرگترین هیئت دیپلماتیک در خاور نزدیک است. باضافه ترکیب معمول هیئت دیپلماتیک ما حضور نظامی عمده ای نیز در شکل هیئت مستشاران نظامی و تیمهای کمکی عملیات فنی داریم. همچنین ما یک سپاه صلح (195 دواطلب ) یک انجمن بزرگ و فعال ایران و آمریکا نمایندگانی از وزارت کشاورزی اداره مبارزه با مواد مخدر تاسیس قریب الوقوع یک اداره خدمات مالیات داخلی در منطقه و حدود 20 واحد مجزا که عمدتا در کار فعالیتهای نظامی و جاسوسی ما درایران هستند داریم] 25.

   

  3- پوشش تجاری وصنعتی:

  با گسترش صنعت و پیشرفت تولید و تبادل کالا همکاریهای اقتصادی از مرز کشورها گذشت و شرکتهای صنعتی و تجاری بین المللی بوجود آمد حضور هیئتهای تجاری و صنعتی در کشورهای بیگانه امری عادی و معمولی گردید. و مردم حضور خارجیان را با عناوین اقتصادی در کشورشان پذیرا شدند.این موضوع شبکه های جاسوسی را به این اندیشه رهنمون گردید که از عناوین اقتصادی جهت پوشش جاسوسی سود جویند.ازاینرو اضافه بر بهره وری از هیئتهای مزبور در زمینه جمع آوری اخبار به گسیل داشتن ماموران خویش با عناوین فوق دست یازیدند. دیوید.اچ. بلی افسر ماموراطلاعات ملی سیا برای خاورمیانه ضمن توجیه گسترش پوشش جاسوس تاکید می کند که:[ یک لیست کامل از بازرگانان آمریکائی که در حال انجام معاملات مهم واساسی هستند باید در دسترس هیت اعزامی و تحلیل گران در واشنگتن قرار گیرد. تحلیل گران بعدا می توانند ترغیب شوند که چنین لیست تجدید نظر شده مرتب را بعنوان کلید برای تهیه نیازهای فعالیت جمع آوری ( اطلاعات ) سیا مورداستفاده قرار دهند] 26

   

  و در رابطه با موساد جاسوسان آمریکائی چنین می نویسند:[تشکیلات رسمی که برای پوشش بکار می رود شامل: هیئت های خریداسرائیلی و شرکتهای توریستی دولتی اسرائیل نظیر[ ال آل] و دفاتر زیم می باشد موسسه ساختمانی اسرائیل گروههای صنعتی و سازمانهای بین المللی تجاری اسرائیل نیز پوشش های غیر رسمی می باشند] 27.

   

  ازاینرو باید در برخورد با هر نوع همکاری اقتصادی توجه کافی شود تا زمینه فعالیت جاسوسی شبکه های صید خبراز بین برود واسرار مکتبی حفاظت کامل بشود.

   

  4 -پوشش فرهنگی و علمی:

  همکاریهای فنی و علمی بین کشورها موجب ارتباط بیشتراتباع کشورهای مختلف می شود واز آنجائیکه این نوع همکاریهااز قداست ویژه ای برخورداراست روش مناسبی جهت انحراف افکار مردم از فعالیتهای پشت پرده می تواند باشد.ازاینرو شبکه های جاسوسی از آن بعنوان پوشش جاسوسی بهره می گیرند و در لوای همکاری علمی و فرهنگی و تفریحی دست به جمع آوری اطلاعات می زنند. تاسیس انجمن های فرهنگی و آموزشی از سوی قدرتهای بزرگ عمدتا بمنظور تامین هدف فوق است. بر این اساس بود که انجمن ایران و آمریکا در شهرهای ایران شعبه باز کرده بود و به فعلیت جاسوسی در پرتو آموزش زبان ارائه کتب و نشان دادن فیلم واسلاید می پرداخت.

   

  در پایان این بخش قسمتی از خاطرات یک افسر عملیاتی سازمان سیا را می آوریم تا مشخص شود که پستهای جاسوسی اختصاص بمورد فوق ندارند و طبق شرائط و درارتباط با عملیات فرق می کند:

   

  پوشش مستقیما باامنیت عملیاتی ارتباط دارد چون از طریق آن کاری می کنیم که عملیات سری کارهائی با هدف های قانونی بنظر آید. ممکن است که بنیادی برای مکانیسم مخفی تامین بودجه بکار رود یک شرکت کشتیرانی ممکن است پوششی برای عملیات دریائی باشد یک شرکت هوائی می تواند پوششی برای پشتیبانی از عملیات شبه نظامی گردد. یک فعالیت حرفه ای قانونی ممکن است برای استخدام ظاهری یک افسر سیا در یک کشور خارجی به کار.

   

  همکاریهای اطلاعاتی سازمانهای جاسوسی:

  بلوک بندی یکی از اساسی ترین سیاست استراتژیک قدرتهای بزرگ است. این سیاست در تمام زمینه ها بموداجرا گذاشته می شود.ازاین رو در زمینه اطلاعات و اخبار نیزاین روش معمول است و شبکه های جاسوسی در محدوده بلوک بندیهای خاص خوداز همکاریهای اطلاعاتی یکدیگر کامل بهره برداری را می نمایند. شبکه های اطلاعاتی بلوک شرق به شبکه ک. گ. ب متصل هستند و تولیدات خود را دراختیار آن قرار می دهند و شبکه های اطلاعاتی بلوک غرب با سازمان[ سیا] همکاری می نمایند. بسیاری ازاین شبکه ها توسط شبکه مادر بوجود آمده اند چنانکه سازمان امنیت ایران[ ساواک] مصر ترکیه کره جنوبی و. .. راافسران اطلاعاتی آمریکا و سازمانهای جاسوسی اروپای شرقی را ماموران ک گ ب پایه گذاری کرده اند.

   

  همکاری اطلاعاتی بین سرویس های جاسوسی در قاموس خبر چینی بعنوان[ روابط وابسته] مشهوراست واین نوع روابط در بین بیشتر سرویسهای اطلاعاتی معمول است. برای روشن شدن این بخش از جمع آوری اطلاعات قسمتی از همکاریهای موساد با سرویسهای چند کشور مختلف جهان رااز یکی ازاسناد لانه جاسوسی می آوریم.

   

  در حال حاضر موساد با همکاری[ شین بث] روابط وابسته ای با سرویسهای اطلاعاتی وامنیتی از طریق عضویت در گروه[ کیلووات] 29 حفظ کرده است. .. دراواخر 1958 یک سازمان روابط وابسته رسمی سه جانبه شامل موساد سرویس امنیت ملی ترکیه و سازمان اطلاعات امنیت ایران تشکیل شد که این سازمان[ نیزه سه سر] نامیده شد. 30اسرائیل[ روابط وابسته ای] با سرویس های امنیتی مکزیک نیکاراگوئه (قبل ازانقلاب ) کاستاریکا پاناما جمهوری دومنیکن ونزوئلا کلمبیا اکوادور و پرو نیز حفظ کرده است. .. همچنین با غنا افریقای جنوبی اندونزی ژاپن تایلند سنگاپور [ روابط دوستانه] خود را محفوظ داشته است31.

   

  اینها گوشه ای از روشهای خبریابی سازمانهای جاسوسی بود که بطور فشرده و گزاره ای مورد بررسی قرار گرفت. آگاهی مبسوط از سرویس های اطلاعاتی فرصت گسترده ای می خواهد و نیاز به صرف وقت بیشتری دارد و بر کسانی که دراندیشه آگاهی سیاسی هستند مطالعه دقیق و وسیع از سازمانها و شبکه های جاسوسی امری ضروری و لازم است.

   

   

   

  ----------------------------------------

   

  پاورقی ها

  1روزنامه جمهوری اسلامی شماره مسلسل. 1164.

   

  2 اسناد لانه جاسوسی ج 8.158.

   

  3کتاب خاطرات سیا فیلیپ اگی. 37.

   

  4 اسناد لانه جاسوسی ج 17.99.

   

  5کتاب خاطرات سیا.67.

   

  6 اسناد خانه سدان. 317.

   

  7شعر و سیاست /06

   

  8روزنامه جمهوری اسلامی شماره مسلسل. 1154.

   

  9 اسناد لانه جاسوسی ج 8.182.

   

  10 همان مدرک. 197.

   

  11 براین اساس است که در آموزشهای تربیتی و پرورشی اسلام به موضوع اسرار توجه شایانی شده است وامامان شیعه در هر موقعیتی پیروان خود را به حفظ زمان و نگهداری اسرار سفارش می فرموند.امام صادق ع می فرماید:

   

  ان کان فی یدک هذه شی ء فان استطعت ان لا تعلم هذه فافعل. ..احفظ لسانک تعز و لا تمکن الناس من قیاد رقبتک فتذل.

  اگر در دستت چیزی داری و می توانی دست دیگرت رااز آن بی خبرداری این کار را بکن. .. زبان خویش را نگهدار تا عزیز گردی و رخصت مده که مردم بر گرده ات سوار شوند چرا که دراین صورت ذلیل خواهی شد.

   

  (وسائل الشیعه) 11.493. ج 6از باب تحریم اذاعه الحق )

   

  12 اسناد لانه جاسوسی.54.11 سرویس اطلاعات اسرائیل اتکاء بسیاری بر محافل و سازمانهای مختلف یهودی در خارج از کشور برای استخدام عمال و کسب و بیرون کشیدن اطلاعات عمومی دارد.

   

  13افشای جریان حزب توده درایران پرده از روی این واقعیت برداشت و مشخص گردید که احزاب کمونیستی محافل جاسوسی ک گ ب می باشند. برای آگاهی بیشتر به مصاحبه های تلویزیونی سران حزب توده مراجعه کنید.

   

  14 محافل فراماسونری از مراکزاولیه جاسوسی به شمار می آید زیرا ایدئولوژی آن که عبارت ازاعتقاد به: اصل برادری برابری آزادی جهانی و تابعیت لژ مرکزاست زمینه مناسبی برای پذیرش حرفه جاسوسی از سوی پیروان ایدئولوژی فوق آماده می کند.

   

  محمود محمود نویسنده تاریخ روابط سیاسی ایران وانگلیس در جلد 7 ص 2 درباره این افراد چنین می نویسد:

   

  ازاوایل قرن نوزدهم پای هرایرانی که به اروپا رسید مخصوصا بلندن او را به این محفل سری دعوت کردند وامضاء گرفتند واو را برادر و برابر خواندن و مهر کردند و دهانش دوختند.این آدم دیگر دلباخته آزادگان می شد و خود را مطیع و پیرو دستور آنها می دانستند... نمایندگان دولت انگلیس که درایران ماموریت پیدا می کردند در همه جاازاین برادران داشتند و بسراغ هم می رفتند و یکدیگر را پیدا می کردند سر و سر داشتند و با هم رایگان بودند.

   

  15 دراین مورد مطالعه ج 17. اسناد لانه جاسوسی ضروری و مفید است.

   

  16 اسناد لانه جاسوسی 20.78.

   

  17 همان مدارک. 80.

   

  18کتاب خاطرات سیا.51.

   

  19 اسناد لانه جاسوسی 10.43.

   

  20 همان مدرک. 41. 22کتاب خاطرات سیا.48.

   

  23 همان مدرک. 82.

   

  24 اسناد لانه جاسوسی 11.46.

   

  25 اسناد لانه جاسوسی 8.94.

   

  26 همان مدرک. 82.

   

  27 اسناد لانه جاسوسی 11.52.

   

  28کتاب خاطرات سیا.91.

   

  29 گروه کیلو وات تشکیلا تی است که با مسائل تروریسم عرب سر و کار دارد و مشتمل بر کشورهای: آلمان غربی بلژیک ایتالیا انگلستان لوکزامبورک هلند سویس دانمارک کانادا فرانسه ایرلند سوئد نروژ واسرائیل است. اسناد لانه جاسوسی 11.61

   

  . 30 اسناد لانه جاسوسی 11.61.

   

  31 مطالعه صفحات. 61 62.63.64از جلد 11ازاسناد لانه جاسوسی در این مورد مفیداست.


  این مطلب تا کنون 52 بار بازدید شده است.
  ارسال شده در تاریخ سه شنبه 8 تير 1395 [ گزارش پست ]
  منبع
  برچسب ها : , , , , , , , , , , , , ,

پربازدیدترین مطالب

آمار امروز پنجشنبه 27 مهر 1396

 • تعداد وبلاگ :55486
 • تعداد مطالب :159255
 • بازدید امروز :61890
 • بازدید داخلی :3393
 • کاربران حاضر :86
 • رباتهای جستجوگر:391
 • همه حاضرین :477

تگ های برتر